Kodėl moterų investuotojų tiek mažai?
Jau daugiau nei 25 metus investicinio banko „Orion Securities“ komanda padėdama žmonėms investuoti, negali likti abejingi faktui, kad moterys vis dar sudaro labai mažą dalį visų investuojančių.
Remdamiesi pasauliniais tyrimais, kalbėdami su verslo ir ekonomikos atstovais nusprendėme apžvelgti, ar Lietuvos tendencijos sutampa su pasaulinėmis. Šiuo straipsniu siekiame nupiešti investuojančios moters portretą. Tiek užsienyje, tiek Lietuvoje vis dar vyrauja požiūris, kad moterys ir pinigai nėra suderinami dalykai. Ar tikrai?
Auganti ekonominė galia
Kristina Pyplienė – Orion Investicinės bankininkystės specialistė
Pyplienė
Vykstantys socialiniai ir kultūriniai pokyčiai prisideda prie augančios moterų įtakos investavimo pasaulyje. Yra ir paprastesnė šių pokyčių priežastis: auganti ekonominė galia.
JAV tyrimų duomenimis, bent 40 proc. moterų yra pagrindinės šeimos maitintojos atsakingos už šeimos finansinius sprendimus. 30 proc. visų privačių įmonių JAV priklauso moterims. Be to, moterų gyvenimo trukmė ilgesnė nei vyrų. Dėl šios priežasties jos daug dažniau tampa sukaupto šeimos turto paveldėtojomis. Vertinama, kad JAV iki 2020 m. moterų kontroliuojamas turtas turėtų išaugti iki 22 trln. dolerių, o per artimiausius 40 metų paveldės 28,7 trln. dolerių.
Remiantis pastarųjų kelių metų Lietuvos statistine informacija, galima teigti jog moterų ekonominė situacija Lietuvoje nuosaikiai gerėja. Nuo 2015 m. iki 2017 m. moterų ir vyrų atlyginimų atotrūkis sumažėjo nuo 15,3 proc. iki 13,8 proc. Verslo aplinkoje stebimas moterų, užimančių vadovaujamas pareigas, skaičiaus augimas.
Turto valdymo spraga
Nepaisant to, jog moterys jaučiasi pasitikinčiai taip pat kaip vyras, atliekant įvairias finansines užduotis, tačiau tik 52 proc. moterų nori diskutuoti apie pinigų investavimą – lyginant investavimo klausimais diskutuoti yra pasiryžę 68 proc. vyrų.
Apklausų rezultatus patvirtina ir iš Lietuvos kilusi JAV verslininkė Rūta Laukien. Per ilgametę investicinės bankininkystės ir rizikos kapitalo fondų darbo patirtį JAV, Rūta yra pastebėjusi jog moterys nesijaučia pasitikinčios savimi investuojant, nes joms trūksta patirties ir žinių. Nors moterys dažniau kontroliuoja šeimos išlaidas, vyrai paprastai prižiūri investicijas šeimose ir daro investicinius sprendimus.
Šiandiena Rūta investuoja. Bet tam reikėjo praeiti ilgą kelią ir įdėti daug pastangų:
Laukien
Dabar Rūta Laukien su bendraminčiais įkūrė fondą „GrayBella Capital“. Šis fondas sieks investuoti į Lietuvos ir kitų Baltijos šalių kompanijas, kuriančias medicinos techniką ar šiuolaikines technologijas.
Kas moteris sulaiko nuo pinigų investavimo?
Įvairios apklausos rodo jog moterys jaučiasi „neturinti pakankamai su investavimu susijusių žinių“ ir „trūksta pasitikėjimo savimi“, todėl neinvestuoja.
Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų viceministrė, ekonomistė Jekaterina Rojaka vardija priežastis, kodėl moterys Lietuvoje investuoja mažiau nei vyrai:
• Moterys uždirba vidutiniškai trečdaliu mažiau nei vyrai: tradiciškai „moteriškose“ profesijose dominuoja žemesni atlyginimai. Be to, ir toje pačioje profesijoje moterys uždirba mažiau nei vyrai.
• Moterų finansinis raštingumas yra prastesnis: tarp jaunimo (iki 25 metų) šis skirtumas yra nėra ypatingai ryškus, tačiau amžiui didėjant, skirtumas gilėja.
• Apklausų duomenimis, moterys šeimoje yra atsakingos už atskirų veiklų arba pirkinių finansavimą trumpuoju laikotarpiu (atostogos, paruošti vaikus į mokyklą ir pan.), todėl dažniausiai moterys taupo, o ne investuoja.
• Be to, moterys gerokai aktyviau nei vyrai dalyvauja neapskaitomoje ekonomikoje ir daro darbus, už kuriuos jai nemoka (namų tvarkymas, maisto ruošimas ir pan., nors tokiu būdu taip pat alternatyviai taupo neišleisdama pinigų šioms paslaugoms rinkoje).
Rojaka
„Siekiant, kad moterys daugiau investuotų reikia jas išlaisvinti bei leisti daugiau užsidirbti, taip pat didinti finansinį raštingumą – skirtingose amžiaus grupėse; o siūlomos investavimo programos turėtų būti pritaikytos specifiniams poreikiams.
Džiugu, kad pastaruoju metu moterys vis daugiau skverbiasi į geriau apmokamas sritis, šiek tiek sumažėjo moterų nuo vyrų darbo užmokesčio atotrūkis IT srityje. Aktyvus merginų dalyvavimas STEM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos) ugdymo programose sudaro gerą pretekstą naujoms investavimo galimybėms.“
Investuoja skirtingai
Tyrimai rodo, jog vyrai labiau linkę į spekuliatyvų investavimą. Jiems patinka aukštesnės rizikos produktai, dažnu atveju sudarantys galimybę gauti galbūt didesnę grąžą.
Tuo tarpu moterys paprastai linkusios rinktis ilgesnį investavimo horizontą ir orentuojasi į bendrą ilgalaikę grąžą. Joms labiau rūpi suprasti visą galimą riziką ir turėti sprendimus susiklosčius nepalankioms aplinkybėms. Moterys dažnai investuoja turėdamos aiškų tikslą – išleisti vaikus į universitetą, sutaupyti senatvei, išsaugoti kapitalą. Investavimas pats savaime joms nėra ypač patraukli veikla, o tik priemonė konkretiems tikslams pasiekti.
Pyplienė
Faktai paneigia stereotipus: investuodamos moterys pralenkia vyrus
Dažnai žemos rizikos tolerancija yra naudinga ilgalaikėse investicijose. Todėl kalbant apie investicijų valdymą, moterys iš tikrųjų pralenkia vyrus.
Pagal Warwick Business School atliktą tyrimą, vertinant 2,800 moterų ir vyrų investavimo rezultatus, vyrai pasiekė 0.14 proc. aukščiau tarptautinio akcijų indekso FTSE 100, bet moterys viršijo indeksą 1.94 proc., kas yra 1.8 proc geresnis rezultatas nei vyrų valdomos investicijos.
Viena didžiausių UK finansinių paslaugų grupė Hargreaves Lansdown taip pat pastebėjo jog moterys per tris investavimo metus, pasiekia 0.81 proc. geresnę grąžą nei vyrai. Hargreaves atkreipia dėmesį jog investuojant 30 metų, moterys termino pabaigoje pasiektų 25 proc. didesnį porfelį nei vyrai.
Šaltinis: Hargreaves Lansdown, 31 August 2017
Taip pat moterys atlieka mažiau sandorių – vidutiniškai devynis per metus, tuo tarpu vyrai – fiksuoja net trylika, kas lemia aukštesnius prekybinius kaštus.
Nepaisant įrodymų, kad moterys investavime pralenkia vyrus, atlikus visuomenės apklausas, paaiškejo jog tik 9 proc. apklaustųjų mano jog moterų investuotojų pasiekti rezultati yra geresni nei vyrų.
Tikslas: skatinti investuojančių moterų skaičių Lietuvoje
Jau šimtmetį vykstanti moterų emancipacija, jų gebėjimas užimti vadovaujančius postus ir steigti verslus davė tokius rezultatus, kad vakaruose moterų valdomo kapitalo dalis labai padidėjo. Tyrimai patvirtina, kad priimant sprendimus, sprendžiant problemas ir diegiant inovacijas, lyties, amžiaus, tautybės prasme įvairelypės komandos yra efektyvesnės už homogeniškas komandas.
Pyplienė