Investavimo pulsas: kur ir kaip Lietuvos investuotojai įdarbins savo pinigus 2024-aisiais metais?
2023-ųjų metų gale investicinės bankininkystės įmonė „Orion Securities“ apklausė stambiausius Lietuvos investuotojus ir šiame straipsnyje apžvelgia, kaip ir kur jie planuoja įdarbinti savo pinigus šiais metais.
2023 metais kapitalo rinkos investuotojus stebino šeštu didžiausiu metiniu Nasdaq 100 indekso kainos augimu (+55 %) nuo 1971 m. bei didžiųjų technologijų įmonių akcijų kainų šuoliu. Ekonomikai pavyko išvengti analitikų prognozuotos recesijos, palūkanų normos buvo keliamos toliau, o infliacija leidosi ir artėjo prie centrinių bankų iškelto 2 % tikslo. Pozityvą rinkose kurstė technologinis proveržis dirbtinio intelekto (DI) srityje bei metų pabaigoje išaugę lūkesčiai dėl palūkanų normos mažinimo 2024 m.. Vis dėlto, atsižvelgiant į investuotojų sentimentą ir lūkesčius, rinkos dalyviai nesitiki, jog 2024 m. akcijų rinkos išlaikys aukštą augimą ir bandys ieškoti alternatyvių investavimo priemonių skolos vertybinių popierių rinkoje ar kitose turto klasėse.
Karolis Pikūnas | „Orion Securities“ vadovas
Lietuvių investuotojų aktyvumas ir pasiruošimas 2024 m.
„Praėjusiais metais nepaisant vykusių geopolitinių konfliktų ir sudėtingos ekonominės situacijos investuotojai aktyviai dalyvavo rinkose, kurios išgyveno aukštą augimą. Panašu, jog rinkos sentimentas bei ryškiausios tendencijos išliks vieni svarbiausių veiksnių, kurie prisidės prie investuotojų sprendimų ir šiais metais,“ – teigia investicinės bankininkystės įmonės „Orion Securities“ vadovas Karolis Pikūnas.
Apklausos rezultatuose pastebima, jog investuotojų, planuojančių papildyti savo portfelius 2024 m., kiekis paaugo nuo praeitų metų 57,3 % lygio iki 65,3 %. Panašus skaičius žmonių planavo papildymą ir 2021 m. apklausoje, kuomet rinkos taip pat fiksavo aukšto augimo metus. Tiesa, net 28,9 % apklaustųjų yra vis dar neapsisprendę ir maždaug 6 iš 100 neplanuoja didinti investicinio portfelio.
Tarp populiariausių turto klasių – obligacijos
Lyginant su praeitais metais apklausoje pastebimas ryškus rinkos dalyvių planuojamas turto alokacijos pasikeitimas. Jeigu praeitais metais net 29,2 % apklaustųjų svarstė į savo portfelius įtraukti akcijų, šiais metais tokių buvo tik 17,6 %.
Šių metų apklausoje absoliučiai dominavo skolos vertybiniai popieriai, į kuriuos daug investuotojų planuoja nukreipti savo lėšas: obligacijos (16,4 %), privačios skolos fondai (11,1 %), ne viešai platinamos įmonių obligacijos (15,5 %).
„Pastebime, jog išaugus palūkanų normoms investuotojai dažnai susivilioja aukštais, dažnu atveju net dviženkliais, įmonių obligacijų pajamingumais. Per šiuos metus galėjome stebėti, kaip gausa obligacijų emisijų sulaukė ypač aukštos paklausos Baltijos šalių rinkoje. Panašių tendencijų galime tikėtis ir šiemet, tačiau aplinkybės bus sudėtingesnės ir patikimų emisijų gali tekti ieškoti arba palaukti ilgiau,“ – pastebi K. Pikūnas
Investuotojai vis dažniau renkasi Europą vietoj JAV
Investavimo regiono prioritetai pernelyg nesikeitė – Lietuva ir likusios Baltijos šalys domina apie 18 % rinkos dalyvių.
„Pasirodžiusios naujienos apie MSCI Baltic indekso sudarymą bei aukšto pajamingumo Baltijos šalių įmonių emisijos paskatino investuotojus išlikti dėmesingiems vietinei rinkai ir ieškoti investavimo galimybių Baltijos rinkoje,“ – atkreipia dėmesį K. Pikūnas
Tiesa, pokytis pastebimas lyginant JAV rinkos populiarumą, kuris nuo praeitų metų sumažėjo nuo 32,5 % iki 25,8 %. Investuotojai šiais metais linkę ieškoti galimybių prastus ekonominius rezultatus fiksavusioje Europos rinkoje (22 %).
Investuotojų nusiteikimas ir tikslai
Respondentų paklausus kaip šie elgtųsi likvidžioms investicijoms paaugus 10 % kas antras atsakė, jog laikomų pozicijų neliestų ir nieko nekeistų. Šiuo hipotetiniu scenarijumi kas ketvirtas yra pasiruošęs papildyti savo portfelius, kuomet praeitais metais tokių buvo kas trečias. Apie 25 % apklaustųjų būtų pasiruošę parduoti bent dalį pelningų pozicijų.
„Globalių iššūkių kontekste akcijų rinkų indeksams priartėjus arba pasiekus visų laikų kainos aukštumas dalies investuotojų elgsenoje pastebimas padidėjęs atsargumas. Nepaisant puikių rinkų rezultatų investuotojai baiminasi geopolitinių konfliktų įtakos bei išliekančios aukštos recesijos tikimybės. Kita vertus, daug rinkos dalyvių laikydamiesi ilgojo laikotarpio tikslų stengiasi pernelyg nereaguoti į trumpojo laikotarpio rinkos svyravimus ar verslo ciklo etapus“, – pabrėžė ilgą patirtį finansų rinkose turintis K. Pikūnas
Investavimo tikslai pernelyg nesikeičia, kas antras apklaustasis tikisi generuoti standartinę 8-11 % akcijų rinkos metinę grąžą. Tiesa, lyginant su praeitais metais, padaugėjo investuotojų besitaikančių į didesnę nei 15 % grąžą – jų buvo beveik 10 %, kai praeitais metais šis skaičius siekė 6,8 %.
„Dauguma investuotojų pernelyg nekeičia lūkesčių ir per šiuos metus tikisi uždirbti prieaugį, atitinkantį akcijų rinkos ilgojo laikotarpio grąžos vidurkį. Tiesa, paskatinti pastarojo laikotarpio rinkos optimizmo kiek daugiau žmonių užsibrėžia aukštus investicinės grąžos siekius, viršijančius 15 %,“ – patikino K. Pikūnas
Karai, recesija, defliacija? Kas neramina labiausiai?
Svarstant apie veiksnius, kurie daugiausiai kelia nerimo ekonomikoje, daugiau nei trečdalis (37 %) atsakė, kad tai yra tebesitęsiantys karai Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose. Panašiai kaip ir praeitais metais, apie 23 % respondentų baiminasi dėl galimos ekonominės recesijos 2024 metais. Be to, ryškus veiksnys tapo prasta Kinijos ekonomikos ir NT sektoriaus situacija (15 %).
„Lietuvos investuotojai ir toliau jaučia išaugusią geopolitinę grėsmę regione. Be to, prasidėjęs karas Izraelyje bei kylantys židiniai kituose pasaulio regionuose vienaip ar kitaip kelia baimes dėl platesnio masto karinės eskalacijos. Neramina ir ekonomika, kuriai prognozuojamas kuklus augimas artėjančiais metais. Tiekimo grandinė susiduria su iššūkiais, o Europoje prognozuojamas ženklus įmonių bankrotų skaičiaus augimas“, – perspėja K. Pikūnas
Karolio Pikūno interviu šia tema taip pat galite klausyti „Verslo Žiniose“.
Investicinės bankininkystės įmonė „Orion Securities“ rūpinasi investuotojų finansine gerove nuo 1993 m. Per šiuos metus sukaupėme ilgametę patirtį investicijų valdyme, M&A srityje bei kapitalo pritraukime, prekyboje akcijomis ir obligacijomis, depozitoriumo srityje ir įmonių akcijų apskaitoje.
Mūsų investuotojų idėjos ir tikslai keičia Lietuvos veidą, formuoja ir stiprina ekonomiką, prisideda prie bendros šalies gerovės. Didžiuojamės galėdami būti ištikimais partneriais šiame kelyje ir nuosekliai keisti Lietuvos visuomenės taupymo įpročius investavimo įgūdžiais.
Norite gauti„Orion Securities“ naujienas apie projektus bei įžvalgas?
Palikdami savo el. paštą Jūs sutinkate gauti „Orion“ marketingines naujienas ir informaciją.