„Fastlink“ „Consilium optimum“| Viešas obligacijų platinimas (lapkričio 29 – gruodžio 18 d.)

SUŽINOTI DAUGIAU
Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Nusprendėte investuoti JAV? Nuo ko pradėti?

Orion kapitalo rinkų skyriaus vadovas dalinasi patirtimi, nuo ko reiktų pradėti, galvojant, į kurios JAV įmonės akcijas investuoti.

2018 metų lapkričio 30 dieną pasaulyje veikė daugiau nei 16 akcijų biržų, kurių bendra listinguotų kompanijų rinkos kapitalizacija buvo didesnė nei 1 trilijonas USD. Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiančių dviejų didžiausių biržų NYSE ir NASDAQ kartu paėmus bendra listinguotų kompanijų kapitalizacija viršijo net 40 trln. USD. Lyginant su Europoje veikiančiomis biržomis skirtumas milžiniškas Euronext apie 3,9 trln. USD, London Stock Exchange apie 3,77 trln. USD. JAV kapitalo rinkos lyginant su kitų šalių kapitalo rinkomis, dydžio prasme skiriasi kartais. Ta pati situacija ir su ETF‘ais, 3 didžiausi JAV listinguoti ETF‘ai savo dydžiu lenkia visą Europos ETF‘ų rinką.

Mantvidas Žėkas | Orion Kapitalo rinkų skyriaus vadovas

JAV patogi rinka prekiauti gyvenantiems Lietuvoje?

Dažnu atveju apsisprendžiant, kur bus norima investuoti reikėtų nepamiršti ir laiko įtakos. Jeigu investuotojas ar investuotoja yra dirbantys (greičiausiai taip ir yra), rasti laisvo laiko darbo metu investicijoms bus ganėtinai sudėtinga. Taip jau susiklostė, kad esame patogioje laiko juostoje investicijoms JAV rinkose kadangi prekyba prasideda 16:30 ir baigiasi 23:00. Europoje prekybos valandos nuo 10:00 iki 23:00. O nusprendus investuoti pavyzdžiui Australijoje, susidurtume su dar didesnėmis bėdomis, kadangi prekyba vyktu, kuomet dauguma iš mūsų miega.

Idėjų generavimas: techninė vs fundamentinė analizė?

Nepriklausomai nuo to, kur bus investuojama, visais atvejais svarbiausia yra idėja, kodėl investuojama. Gerų idėjų generavimas yra sunkiausia užduotis, kadangi kaip ir daugeliui kitų darbų reikia pasiruošti.

Mantividas
Žėkas
„Nepriklausomai nuo to, kur bus investuojama, visais atvejais svarbiausia yra idėja, kodėl investuojama. Gerų idėjų generavimas yra sunkiausia užduotis, kadangi kaip ir daugeliui kitų darbų reikia pasiruošti.“

 

Idėjų generavimą būtų galima skirstyti į dvi dideles grupes: idėjų generavimas remiantis technine analize ir idėjų generavimas remiantis fundamentalia analize.
Techninės analizės būdas žymiai populiaresnis tarp pradedančiųjų investuotojų, kadangi jis remiasi grafikų analize, priklausomybių ieškojimu, kainos pokyčio statistika ir pan.
Fundamentinė analizė sudėtingesnė, kadangi neužtenka nusipiešti palaikymo ar pasipriešinimo linijų, bet tenka susipažinti ir su makroekonominėmis naujienomis, sektorių naujienomis ir galiausiai konkrečios įmonės naujienomis, finansiniais rezultatais ir pan.

Techninė analizė – greičiau, tačiau labiau paviršutiniška

Kadangi techninės analizės metu nagrinėjami tik grafikai, ši analizė sukuria iliuziją, kad rinkos labai aiškios. Nusipiešus kelias linijas ar pasirinkus kokį nors techninį indikatorių, galime gauti tai, ką norime matyti. Gal todėl toks didelis jos populiarumas tarp pradedančiųjų investuotojų.

Fundamentinė analizė – trys žingsniai, kaip pasirinkti įmonę investavimui

Fundamentinė analizė apima fundamentalios informacijos analizavimą ir tai turėtų būti daroma „iš viršaus į apačią“ principu. Pirmiausia reikėtų stengtis suprasti, bendrą vaizdą, t.y. kur juda pasaulis, kas gali turėti įtakos pasaulio BVP augimui, kurios rinkos ir valstybės atrodo stipriausiai lyginant su kaimynėmis ir pan. Kai išsirenkama rinka ar valstybė, reikia analizuotis, kurie sektoriai atrodo stipriausiai ir tik tuomet pereiti iki konkrečių įmonių analizės.

Apibendrinant, štai žingsniai, kuriuos vertina fundamentinė analizė:
1. Kuri rinka/valstybė (BVP augimas)?
2. Kurie sektoriai stirpiausi?
3. Kuri įmonė pasirinktame sektoriuje?

1. Fundamentinė analizė: rinkos pasirinkimas
Rinkos sentimentas yra ypatingai stiprus veiksnys. Net labai gera investicija esant prastoms rinkos nuotaikoms gali turėti neigiamą grąžą. Tai suprantant atitinkamai galima planuoti ir savo veiksmus.

Mantividas
Žėkas
„Rinkos sentimentas yra ypatingai stiprus veiksnys. Net labai gera investicija esant prastoms rinkos nuotaikoms gali turėti neigiamą grąžą. Tai suprantant atitinkamai galima planuoti ir savo veiksmus.“

 

Labai svarbus rinkai faktorius yra centrinio banko vykdoma politika, t.y. ar CB šiuo metu skatina rinkas (pvz. mažina bazines palūkanų normas) ar ne.
Kitas svarbus aspektas teisingai išsirinkti rodiklius/indikatorius, kurie parodytų, ko galima laukti ateityje. Rodikliai skirstomi į dvi rūšis – vėluojantys ir išankstiniai. Vėluojantys rodo faktą, kokia yra situacija, išankstiniai – ko galima laukti ateityje. Investuotojams svarbiausi pastarieji. Tarp jų gamybos ir paslaugų PMI, vartotojų sentimento, statybų leidimų ir pan.

Gamybos ir paslaugų pasitikėjimo rodikliai (PMI) yra laikomi vieni svarbiausių išankstinių BVP kaitos rodiklių. Jei rodiklis viršija 50, tai reiškia, kad sektorius plečiasi, jei mažiau 50, – sektoriuje nuosmukis. (Jei rodiklis didesnis, negu tikėtasi, gali atsirasti prielaidų šalies valiutai brangti, jei mažesnis – nuvertėti.) Tai vienas iš rodiklių, kurį stebi centriniai bankai priimdami monetarinės politikos sprendimus.

Vartotojų sentimento rodiklis svarbus tuo, kad jei lūkesčiai yra prasti, tikėtina bus prastesnis ir vartojimas, dėl šios priežasties įmonės skelbs prastesnius pardavimus, o ekonomika ims lėtėti.

2. Fundamentinė analizė: sektoriaus pasirinkimas
Taigi nuspręsta investuoti į JAV įmonių akcijas, indikatoriai rodo, kad ekonomika geroje būklėje, galima eiti prie konkrečių sektorių.

Kai rinkos stabilios… Tuo metu, kai rinkos yra stabilios ar turi geras perspektyvas geriausiai rinktis cikliškus sektorius (nafta, dujos, žaliavos, metalai ir pan., pramonė, ne pirmo būtinumo prekės, finansai, informacinės technologijos).

Kai BVP augimas lėtėja… Ir atvirkščiai jei tikimasi BVP augimo sulėtėjimo ar susitraukimo geriausia pirkti stabilių (ang. Defensife) sektorių įmonių akcijas (Pirmo būtinumo prekės – maistas, gėrimai, higienos prekės, chemija ir pan., sveikatos apsauga, telekomunikacijos, komunalinės paslaugos).

ISM (institute of supplying management), skelbia ne tik „pliką“ PMI skaičių, bet ir pateikia ataskaitą pagal sektorius, kurių sektorių užsakymai per mėnesį augo, kurių liko nepakitę, o kurių traukėsi. Šie duomenys padeda įsivertinti, kurių sektorių rezultatai bus stipresni.

3. Fundamentinė analizė: įmonės pasirinkimas

Galiausiai, kai jau išsirinktas sektorius, galima pradėti analizuoti atskiras kompanijas. Tam būdų yra įvairių: pagal pelningumą, pagal skolos lygį, pagal mokamus dividendus ir pan.

Jeigu renkantis rinkas ir sektorius buvo pasirinkta teisingai, išauga tikimybė, kad netgi pasirinkus ne pačią geriausią kompaniją rinkos ir sektoriaus sentimentas „ištemps“ šią investiciją. Galiausiai, kada pirkti pasirinktą kompaniją padės ir techninė analizė, kuri papildys bendrą vaizdą ir padės išsirinkti įėjimo, palaikymo ir pasipriešinimo lygius. Sutikite kompanija, kuri neturi skolų ir turi stabilų pajamų ir pelno augimą nėra lygiavertė tai, kuri priešingai turi didelį skolų bagažą, neaugančias pajamas ir nuostolį vien dėl to, kad jų grafikai labai panašūs.

Susiję straipsniai:

– Verslo Žinios: Kaip išsirinkti rinką ir sektorių investavimui

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Mantvidas Žėkas
Orion Securities | Kapitalo rinkų skyriaus vadovas

Konsultuojame:

Kapitalo rinkos, investavimas į akcijas, portfelio formavimas ir valdymas

Susisiekite:

Mantvidas Žėkas | Orion Kapitalo rinkų skyriaus vadovas
cm@orion.lt