„Sun Investment Group“ obligacijos | Viešas obligacijų platinimas vyksta lapkričio 4–22 dienomis.

SUŽINOTI DAUGIAU
Susisiekite
+370 5 249 82 72
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Jūsų žinutę gavome.
Netrukus su Jumis susisieksime.




Visos laimingos šeimos panašios...

Po kone 30 nepriklausomybės metų Lietuvoje užaugo pirmoji karta, kurios taip pat pagaliau bus paklausta, ar šeimos verslas liks šeimoje?

Mindaugas Strelis
Mindaugas Strėlis | „Orion Wealth Management“ Gerovės valdymo skyriaus vadovas

Kokia ilgai auginto verslo ateitis?

70 tūkst. JAV dolerių per minutę, 4 mln. per valandą, 100 mln. dolerių per parą. Tiek kasdien uždirba turtingiausia pasaulyje tituluojama prekybos tinklų „Walmart“ valdytoja Waltonų šeima. 1962 m. įkurtą verslą pavyko išsaugoti ir išauginti, perleidžiant valdymą jaunesnėms kartoms. Nors didžioji dauguma žinomiausių bei didžiausių verslų JAV taip pat yra valdomi šeimų, tik 17 proc. šeimos verslų pasaulyje turi gerai iškomunikuotą bei atsakingai parinktą verslo perleidimo planą.

Tik 30 proc. šeimos verslų pasiekia antrąją kartą, 12 proc. – trečiąją ir vos 3 proc. gyvuoja ketvirtosios kartos rankose. Po kone 30 nepriklausomybės metų Lietuvoje užaugo pirmoji karta, kurios taip pat pagaliau bus paklausta, ar šeimos verslas liks šeimoje?

Šeimos konstitucija

Šeimos konstitucija – gana naujas terminas lietuvių žodyne. Tai – dokumentas, nustatantis šeimos versle dalyvaujančių asmenų teises, vertybes bei atsakomybes, valdant turtą. Svarbiausia – konstitucija apibrėžia šeimos sąvoką ir numato verslo išsaugojimo planą.

Mindaugas
Strėlis
„Nors šeimos konstitucijos kūrimas turi būti konsultuojamas gerovės valdymo profesionalų, t. y. finansų ir teisės specialistų, svarbiausia strategijos dalis nenuginčijamai yra bendras šeimos supratimas apie verslo išsaugojimo prasmę bei tikslą. Visi palikuonys turi teisę pasirinkti, ar nori dalyvauti šeimos versle, o tėvai – kaip tai įgyvendinti.“

 

Nors šeimos konstitucija gali būti sudaryta bet kuriame verslo etape, rekomenduojama šiuo klausimu užsiimti kuo anksčiau. „Orion Wealth Management“ vadovas Mindaugas Strėlis teigia, jog į tokią diskusiją svarbu įtraukti visus šeimos narius: „Nors šeimos konstitucijos kūrimas turi būti konsultuojamas gerovės valdymo profesionalų, t. y. finansų ir teisės specialistų, svarbiausia strategijos dalis nenuginčijamai yra bendras šeimos supratimas apie verslo išsaugojimo prasmę bei tikslą. Visi palikuonys turi teisę pasirinkti, ar nori dalyvauti šeimos versle, o tėvai – kaip tai įgyvendinti.“

Net ir sudarius šeimos konstituciją, nauja valdymo struktūra neįsigyvendina per naktį.

Mindaugas
Strėlis
„Dažna praktika užsienio įmonėse – leisti vaikams įsilieti pradedant nuo žemesnių pareigų, kad suprastų, ar šeimos verslas jiems tinkamas.“

 

Ilgiausiai užtrunka išgryninti šeimos narių dalyvavimo interesus bei sugebėjimus. „Dažna praktika užsienio įmonėse – leisti vaikams įsilieti pradedant nuo žemesnių pareigų, kad suprastų, ar šeimos verslas jiems tinkamas“, – teigė M. Strėlis.

Kai vaikams verslas – ne pakeliui

„Visos laimingos šeimos panašios viena į kitą, kiekviena nelaiminga šeima yra nelaiminga savaip“, – rašė rusų rašytojas bei filosofas Levas Tolstojus. Vaikai ne visada nori ar gali perimti verslą. Ką daryti, jei vaikas labiau linkęs į meninę, socialinę ar galbūt politinę veiklą? Šeimos konstitucija turėtų nustatyti sąlygas net ir tokiu atveju.

Vienas variantų – į aukščiausią valdybos poziciją paskirti pašalinį žmogų, o šeimos nariams pasirinktinai palikti balsavimo teisę užtikrinančias arba ne akcijas. „Šio tipo valdymas paprastai didina konkurencingumą tarp darbuotojų ir užkerta kelią nepotizmui. Kontrolinis akcijų paketas išlieka šeimoje, tačiau verslą kuruoja savo srities specialistas“, – aiškino M. Strėlis. Jo teigimu, daugelis didžiausių bendrovių pasirenka būtent tokį verslo modelį, įskaitant „Ford Motor Company“ ar jau minėtąjį „Walmart“.

Šeimos gerovės valdytoją įtraukti į verslą, kai jis pasyviai dalyvauja valdyboje, kol pasiruoš ar atsiras tinkami palikuonys, taip pat yra vienas būdų. Visais atvejais valdant didesnį turtą rekomenduojama užtikrinti verslo tęstinumą ir iš dalies riboti palikuonių tiesiogines teises į turtą.

Grosvenoriai, britų aristokratų šeima, nuo 1677 m. valdanti NT visame pasaulyje, karta iš kartos perleidžia verslą jau keletą šimtmečių. Šiuo metu pagrindinis paveldėtojas yra net trisdešimties neturintis Hughas Grosvenoris, kuris šio turto… nevaldo. Praėjusiame dešimtmetyje pagrindinio turto valdymas buvo paskirstytas keletui fondų, kurie apsaugo nuo turto iššvaistymo, konfliktiškų skyrybų ir kitų nelaimių.

Toks mechanizmas visoms ateities kartoms leis naudotis šeimos verslo nauda, bet tiesiogiai nesuteiks jokios teisės turtą parduoti, padalyti ar kitaip drastiškai keisti.

Kas laukia ateityje?

Kaip gamtoje, taip ir versle – išgyvena nebūtinai stipriausi, o tie, kurie geriausiai ir greičiausiai prisitaiko prie pokyčių, tad artimiausiu metu pamatysime, kaip sėkmingai naujoji Lietuvos karta susitvarkė su šia užduotimi. Reikėtų nepamiršti, jog didžiausias šeimos verslo pranašumas ir ilgaamžiškumo priežastis – ne tik finansinis, bet ir emocinis įsipareigojimas.

Apgalvotai parinkta šeimos konstitucija ir noras išsaugoti turtą ateities kartoms gali sukurti tinkamą aplinką sekti JAV pavyzdžiu. Net ir tinkamai sudarytas verslo paveldėjimo planas kuria pridėtinę vertę – kelia darbuotojų moralę ir investuotojų pasitikėjimą verslo ateitimi, įrodo verslo stabilumą. Belieka tikėti sėkmingiausiu visų laikų investuotoju Warrenu Buffetu: „Vaikams reikia palikti tiek, kad galėtų daryti, ką nori, bet ne pakankamai, kad nereikėtų daryti nieko.“

Įvertinkite straipsnį:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

STRAIPSNĮ PARUOŠĖ
Mindaugas Strėlis
Orion Securities | Gerovės valdymo skyriaus vadovas